Zeytinyağlı Taze Bakla


Zeytinyağlı bakla senede bir kere zor pişer evimizde. Sevmediğimizden değil ama aklımıza gelmez, çok çok da canımız istemez. Benim tercihim iç bakladan yapılan favadır. Fava tarifini de umarım önümüzdeki günlerde ekleyebilirim. Zeytinyağlı taze baklayı ise annem ve babam çok sever, mevsimi gelince sık sık pişirirler. Ben de taze baklayı genellikle annemlerde yemeyi tercih ederim.

Bakla baharın habercisi sebzelerden, pazarlarda, manavlarda bol bol görmeye başladık. Ülkemizin hemen her yerinde yetişiyor ve değişik isimlerle anılan (Sakız, Arşın, Bayrampaşa, Akbakla, Kıbrıs ve Sultani) türleri bulunuyor. Çorbası, mezesi, zeytinyağlı ve etli birçok yemeği yapılıyor. Baklagillere adını veren bu sebze, zengin bitkisel protein ve karbonhidrat içeriyor, oldukça faydalı.

Taze bakla da taze fasulye gibi temizlenerek pişiriliyor. Bunun için baklanın iki ucunu koparıp kenarındaki kılçıkları bıçakla alın. Temizledikten sonra baklanın yeşil rengini koruması için limonlu suda bekletebilirsiniz.

Yarım kg taze bakla
6 dal taze soğan
1 çay bardağı sızma zeytinyağı
Yarım limonun suyu
1 tatlı kaşığı un
Tuz
Yarım demet dereotu
  • Baklaları yıkayıp doğrayın.
  • Düdüklü tencereye baklalarla beraber ince doğranmış taze soğan, kıyılmış dereotu, limon suyu, zeytinyağı, tuz, unu ekleyin, karıştırın.
  • Kısık ateşte sulanmasını sağlayın. 15 dakika düdüklü tencerede pişirin. (Ben Tefal Clipso'nun 2. derece ayarında 15 dakika pişiriyorum.)
  • Servis yaparken üzerine dereotu ve yanına sarımsaklı yoğurt koymayı unutmayın.

Afiyet olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder