Portakal Şekeri


Portakal zamanı geçiyor, yaz geliyor, benim portakal şekerimi acilen eklemem lazım. Daha ıspanaklı bir sürü tarif var, zamanında ekleyemedim, havalar iyice ısındığı günlerde pek de keyifli olmayacak. Benim portakal seven oğlum, bu tarifi yazarken bile yalanmaya başladı, portakal şekeri kaldı mı diye soruyor. Tüm şekerleri kendisi yememiş gibi ne zaman bitti diye de kızıyor.

3-4 adet kalın kabuklu ve iri portakal
2 su bardağı toz şeker
yarım limon suyu
  • Portakalları iyice yıkayın, kabuğunu soyun. İç taraftaki beyaz etli kısmı bıçakla iyice alın. Kabukları ince ince doğrayın.
  • Bir tencerenin içine portakal kabuklarını koyun. Üzerine örtecek kadar soğuk su ekleyip kaynatın, yaklaşık 5 dakika kaynayınca suyunu süzün. Bu işlemi 3 kere tekrarlayın. En sonunda kabukları soğuk suyun altından geçirin.
  • Başka bir tencerenin içine kabukları ve 2 su bardağı toz şekeri koyun. Orta ateşte, şeker eriyene kadar karıştırın. Şeker eriyince ocağın altını iyice kısın ve yaklaşık 1 saat pişirin. En son limon suyunu ekleyin böylece yoğun bir kıvam olacak.
  • Portakal şekerlerini tel ızgara üzerine alıp fazla şerbeti süzdürün. Düz bir tabağa, tozşeker koyun ve portakal şekerlerini toz şekerin üzerinde yuvarlayın. Serin bir yerde, ağzı iyice kapatılmış bir kapta saklayın.

Afiyet olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder