Portakal Reçeli


Evimizin favori reçelleri turunçgillerden yapılan reçellerdir. Bizim favorimiz bergamot ve turunç reçeli Yiğit'in favorisi ise portakal reçeli. Portakalı bol bol bulabildiğimiz için az miktarda sık sık yapmayı tercih ediyorum.

Bu sefer de 4 adet küçük boy portakaldan hazırladım. Vereceğim tarifte ölçüler 4 adet iri boy portakal için, siz kullanacağınız miktar ve büyüklüğe göre ölçüleri değiştirebilirsiniz.

Turunç reçelinin tarifinde daha çok fotoğraf kullanmıştım. Bu sefer de niyetim tek tek her aşamanın fotoğrafını çekmekti. Yandaki fotoğrafla başladım, portakalların kabuklarını kazıdım, tabağa koydum, fotoğraflarını çektim. Gerisi gelemedi ne yazık ki. Bir kaç işi bir arada yapmam ve bahar alerjisi başlayan Yiğit ile ilgilenmem gerekince devamı gelmedi.

4 adet iri boy portakal
1 kg toz şeker
Yarım su bardağı su
Yarım limon suyu
  • Portakallar yıkanıp kabukları kazınır.
  • Portakallar bütün olarak, kabukları soyulmadan bir tencereye alınır. Üzerini kapatacak kadar su ilave edilip, kaynatılır. Kaynayan su dökülür. Bu işlem portakal kabuğunun acısının çıkması için 3 kere tekrarlanır. Portakallar soğuması için bir tabağa alınır.
  • Ayrı bir tencereye şeker, su ve limon suyu konur, kaynatılır. Portakallar eklenince sulanacağı için su miktarını artırmayın.
  • Soğuyan portakallar istenen şekilde doğranır.
  • Kaynayan şekerli suya doğranmış portakallar eklenip 5-10 dakika kaynatılır.
  • Tencerede soğutulup kavanoza alınır.
Afiyet olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder