Kivi Reçeli


Kahvaltıda tatlılarla aram pek yoktur ama reçel yapmayı çok seviyorum. Her meyvenin sebzenin reçelini yapabilirim, denemek için bile olsa. Portakal, limon, turunç, ayva, patlıcan, incir, şeftali.... uzar gider ancak çilek ve gül reçeline gelince dururum, annem çok güzel yapar herhalde onun kadar güzel yapamam diye düşünüyorum. Zaten annem de sağ olsun mutlaka yaptığı reçellerden bize de ayırır.

Hafta içi ailece beraber kahvaltı yapamıyoruz, bu yüzden hafta sonu kahvaltılarında bol çeşit olsun istiyorum, uzun uzun sohbet ederek yapılan kahvaltıları seviyorum. Soframızda o günkü ruh durumuma göre çeşitli kahvaltılıklar, börekler oluyor ama her zaman eşim ve oğlum tarafından reçeller tercih ediliyor.

Kivi reçelini geçen günlerde iş yerinden bir büyüğüm tavsiye etti, hemen denedim. 

Sonuç nasıl olur, sever miyiz, emin olamadığım için çok az yaptım. Siz ölçüleri isterseniz arttırabilirsiniz. Bir de reçelin kıvamı çok yoğun değil, akışkan oldu. Yoğun kıvam isterseniz su miktarını azaltmayı unutmayın.

2 adet kivi (olgun olmasın, pişerken dağılabilir)
1 su bardağı toz şeker
1/2 su bardağı su
1-2 çay kaşığı limon suyu

Kivileri soyup doğrayın. Su, şeker ve limon suyunu tencereye alıp kaynatın. Doğranmış kivileri şerbete ekleyin, yaklaşık 10 dakika daha kaynatın. Soğuyunca kavanoza alın.

Afiyet olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder