Domatesli Kekikli Ekmek


Ne zamandır kurutulmuş domatesli ekmek yapmak istiyordum. Birçok tarif araştırdım, sonunda ortaya benim domatesli kekikli ekmeğim çıktı. Bizimkiler biraz ekşi buldular ama domates sevenler ya da denemek isteyenler için ideal bir tarif oldu. 

Her zamankinden farklı olarak ekmeği küçük boy (700 g) yaptım. Ben poşetlenmiş olarak satılan kurutulmuş domateslerden aldım bu yüzden makineye koymadan önce sıcak suda bekletmem gerekti. Yağ içinde satılanlar sanırım yumuşak oluyor, bu aşamaya gerek kalmayabilir. Bir de domatesleri makineye eklemeden önce biraz una buladım, ekmeğin içinde daha iyi dağılmalarını sağlamak için. Program yine standart program ve orta renkli kabuk. Miktarları ekmek makinesinin ölçü kapları ile ayarladım.

3 cup un
1 tsp (küçük kaşık) instant maya
1 tsp (küçük kaşık) tuz
1 cup su (ılık) 
2 tbs (büyük kaşık) zeytinyağ
1/2 cup kurutulmuş domates
1 tsp (küçük kaşık) kekik

* Ölçüler Sinbo ekmek makinesinin bardak ve kaşık ölçüleridir. (1 bardak = 1 cup = 230 ml, 1 tatlı kaşığı = 1 teaspoon = 5 ml, 1 yemek kaşığı = 1 tablespoon = 15 ml)
  • Domatesleri sıcak suda bekletip yumuşatın, sudan çıkarıp kurulayın, ince ince doğrayın. Domateslerin ekmekte daha iyi dağılması için az miktarda da una bulayabilirsiniz.
  • Ekmek makinesinin haznesine önce su, zeytinyağ ve tuzu alın.
  • Sıvıların üzerine unu ve kekiği koyun. En üste de mayayı ekleyin.
  • Makineyi çalıştırın. Sinyal sesinden sonra domatesleri ekleyin.
  • Ekmek pişince bir eldivenle ekmek haznesini makineden çıkarın, 15 dakika beklettikten sonra çıkarıp ekmeği tel üzerinde soğutun.

Afiyet olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder