Deniz Börülcesi


Önceleri temizlemesi, ayıklamasını gözümde büyütürdüm, alışınca zor gelmemeye başladı, hatta ellerim alıştı, insan gerçekten alışıyor bağlanıyor bu lezzete. Azıcık bir salata için çok zaman harcamak gerekiyor ama insana verdiği mutluluğa değer. 

Bir de kendisi zaten tuzlu haşlarken suyuna sakın tuz atmayın. Deniz börülcelerinin kıvamında haşlanıp haşlanmadığını anlamak için, bir dalı tutup üzerindeki etli kısmı sıyırmaya çalışın. Rahatlıkla sıyırılıyorsa sudan çıkarıp süzün bir de soğuk sudan geçirirseniz o güzel yeşil rengi kaybetmezler.


2 demet deniz börülcesi
Sızma zeytinyağı
1-2 diş sarımsak
Limon suyu
Tuz

  • Deniz börülcelerinin çamurlu kısımlarını kesip atın, topraklı kalan kısımlarını iyice yıkayın, dallarını ayırın.
  • Bir tencereye su koyarak kaynatın, içine deniz börülcelerini atın, diriliklerini kaybetmeyecek kadar pişirin. Börülceleri delikli kepçeyle çıkartın, soğumaya bırakın.
  • Soğuduktan sonra her bir büyük sapı alt kısmından tutarak parmaklarınızla ince dallardaki yeşil börülceleri bir salata tabağının içine sıyırın, çalı kısımları atın.
  • Sofraya getirmeden önce sarımsakları dövün, limon suyunu ve zeytinyağını ilave edin, karıştırıp deniz börülcelerinin üzerine gezdirin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder